Nejčastější chyby ve výchově

13.07.2009 21:29

 

Jak správně vychovat děti

Mluvte s dětmi

Základem správné výchovy dětí, je komunikace. Pokud se svými dětmi nebudete mluvit, děti se budou uzavírat do

 sebe, což můžeme mít za následek nejen deprese, ale také psychické bloky, které je mohou doprovázet po zbytek života.

Rodič = kamarád

Jako rodič musíte být svému dítěti kamarádem, ne nepřítelem. Pokud dítě něco trápí, chtějte, aby se vám svěřilo. Respekt, důvěru a uznání si získáte velmi těžce, ale lehce je ztratíte – snažte se proto věci řešit s nadhledem.

Naučte děti k zodpovědnosti

Zodpovědnost by měla být důležitou součástí výchovy. Naučte své děti, aby si uvědomovali následky svých činů. Naučte je, aby mluvili vždy pravdu, chovali se ohleduplně, dodržovali své sliby. Domov je pro dítě důležitou součástí v životě. Doma tráví většinu svého času, proto by se v něm vždy mělo cítit dobře a hlavně v bezpečí – proto jděte vy, jako rodiče, svému dítěti příkladem.

Zapojte děti do domácích prací

Naučte děti pravidelně pomáhat v domácnosti. Takové vysávání, utírání prachu, stlaní peřin, zalévání květin, úklid a nebo mytí nádobí žádnému dítěti neublížilo, naopak jej naučilo správným návykům. Neuklízejte po dítěti vy, nechte jej ať si svůj nepořádek uklidí samo.

Neřešte problémy křikem

Jakmile se objeví problém (dítě něco provedlo), neřešte jej hned hádkami, hlasitým křikem a nebo dokonce výčitkami. Sedněte si spolu ke stolu a v klidu si vše vyříkejte. Zajímejte se o to, co ho vedlo k danému činu. Pokud budete po dítěti hlasitě křičet, spíše se uzavře do sebe, než aby vám něco řeklo.

Vyvarujte se upřednostňování jednoho dítěte jen proto, že jedno zlobí a druhé ne. Pokud budete každé přijímat jinak, také sourozenci se budou hůře přijímat navzájem a ještě hůře pak budou odstrčované děti vnímat sami sebe.

Problémy, v nichž hrají roli obě děti, řešte s nimi jednotlivě. Vyslechněte si obě verze a zvažte, co uděláte.


 


 


 


 


 


 


 


 


 

Nedostatek citu a času

Největší chybou vůbec je nedostatek lásky

. Dítě musí mít pocit, že o něj máte zájem. Pokud vám něco vypráví a vy si u toho čtete noviny nebo jej neustále odbýváte, potomek se cítí frustrován a může si začít lásku vynucovat – a vy se potom divíte, proč je tak protivný. U dětí, které jsou rodiči naprosto odstrkovány, se rozvíjí agresivita a nenávist k okolí.

S tím úzce souvisí i čas, který se svým potomkem trávíte. Vymezte si pro něj alespoň hodinu denně. Povídejte si s ním, hrejte si, bavte se. Vypněte mobilnítelefon

, nevařte, neuklízejte, věnujte se pouze svému dítěti.

Podceňování nebo přeceňování

Dítě sice nerozumí všemu, ale od toho jsou rodiče, aby mu vše neznámé

vysvětlili. Odbývání slovy: „Tomu bys ještě nerozuměl“ nebo „Na to máš čas“ si zakažte! Stejně jako podceňování ale mohou dítě stresovat i přehnaně vysoké nároky. Jakmile se dítěti něco nezdaří, bude to považovat za své osobní selhání, začne lhát rodičům ze strachu z reakce apod. Neustálý strach z toho, že nenaplní očekávání svých rodičů mu

 brání ve zdravém seberozvoji.

Lhaní a egoismus

Zakazujete dítěti lhát, chcete, aby si vše odprosilo a děkovalo, ale sami to neděláte? Chyba! Rodič by měl být pro své dítě vzorem. Pokud lžete, nedivte se, že lže dítě taky. Považuje za povolené vše, co děláte vy. Chcete-li, aby bylo dítě pravdomluvné, mluvte také pravdu. Chcete-li, aby se umělo omlouvat, omlouvejte se mu také.

Život bez povinností, rozmazlování

Pokud dítě šetříte a nedáváte mu žádné úkoly a povinnosti, bude si myslet, že je takto jednoduchý celý život. S nástupem do školy ale utrpí značný šok a může odmítat učit se i plnit domácí úkoly. Zapojujte dítěti do svých povinností a ukládejte mu i jeho vlastní od malička. Můžete začít tím, aby si po hraní uklízelo své hračky.

Nedávejte také dítěti vše, na co si ukáže – což opět přispívá k vytvoření chybného modelu světa. Skromné děti si daleko více váží věcí. Rozmazleným potomkům chybí samostatnost

Více kritiky než pochvaly

Dítě se teprve všechno učí, proto je normální, že dělá neustále chyby. Zatímco udělat něco správně je považováno za samozřejmost, chyby se někdy až přehnaně kritizují. Pamatujte: kritika vede ke snižování sebevědomí, kdežto pochvala sebevědomí posiluje. Naučte se kritizovat s láskou („Tohle jsi udělal špatně, ale nevadí, spolu se to naučíme“).


 

Zpět